25 Ekim 2020 Pazar

Şehadete Susamış Bir Yaşam

sehadete-susamis-bir-yasam-

Yıl 1995 Halil Kantarcı henüz 15 yaşında. Milli Gençlik Vakfı'na üye olduğu, meyhanelere saldırdığı iddiası ile gözaltına alındı, 28 Şubat'ta çocuk yaştayken idama mahkum edildi. Onun için her şey o zaman başlamıştı. 10 yıl boyunca cezaevlerinde, dört duvar arasında kaldı. Bu bir özgürlük mücadelesiydi.
11 Nisan 2017 Salı 10:44

Yıl 1995 Halil Kantarcı henüz 15  yaşında. Milli Gençlik Vakfı'na üye olduğu, meyhanelere saldırdığı iddiası ile gözaltına alındı, 28 Şubat'ta çocuk yaştayken idama mahkum edildi. Onun için her şey o zaman başlamıştı. 10 yıl boyunca cezaevlerinde, dört duvar arasında kaldı. Bu bir özgürlük mücadelesiydi. 
 

28 Şubat süreci başta üniversitelerde, kamuda ve daha birçok alanda başörtüsü yasağının zirveye çıktığı dönem oldu. Üniversitelerde eğitim gören başörtülü öğrenci sayısı binleri ifade ederken bu öğrenciler okula geldiklerinde güvenlikten sorumlu kişilerle karşı karşıya kaldılar ve "ikna odalarında" başlarını açmaya zorlandılar. Öğrencilerin önünde iki seçenek vardı; ya başlarını açarak yüksek öğrenime devam edecek ya da açmayarak hayallerine veda edeceklerdi. Kimileri çaresiz bir şekilde evlerine döndü, kimi istemeyerek başını açtı yada peruk gibi yöntemlere başvurarak okullarına devam ettiler. Başlarını açmayanlar hakkında davalar açıldı.

 

O dönemde imamhatipler de kapatılınca dindar aileler çocuklarını FETÖ okullarına göndermek zorunda kaldılar ve bu sebeple FETÖ okullarının önü açıldı. Derinlerde birileri bunu planladılar ve böylece bu post modern darbe bir nesli FETÖ terör örgütünün eline bırakmış oldu.  

    Ve sene 2016 ... 15 Temmuz saat 22.00'da gözler karanlık bir geceye açıldı. Geçmiş kâbusların geri gelmesi gibi korkunç bir geceydi o gece.Bu vatanın askerleri yurtta sulh harekatı ve FETÖ terör örgütü ile kendi vatanına, kendi milletine ihanet için çıkmıştı yola fakat bu sefer milletin gücü ve iradesi ortadaydı. Halk, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN'ın çağrısı ile dört bir yandan genç, çocuk, yaşlı demeden sokaklara dökülmüş, darbe girişimini geri püskürtmüştü. Babalarını, annelerini, eşlerini, çocuklarını Allah'a emanet ederek çıkmıştı herkes meydana. Halil Kantarcı'da eşini ve üç çocuğunu geride bırakarak sokaklara çıkanlardandı. Henüz 15 yaşında başladığı  özgürlük mücadelesinin peşindeydi ve en çok istediği, arzu ettiği mertebeye ulaşmış, vatanı için şehit düşmüştü. ("Allah yolunda öldürülenlere ölü demeyiniz. Bilakis onlar diridirler, lakin siz anlayamazsınız" -Bakara sûresi 154-)

 

En kıymetliydi can lakin konu vatansa kimse durduramazdı canı. Tankların altında, önünde, siper dururken, geri çekilin sözlerini dinlemeden var gücüyle ilerleyen nice insan Allah yolunda şehit düşmüş ve tarihte ilk defa bir darbe halk tarafından geri püskürtülmüştü.       

 

Ben bir imamhatipli olarak şuan özgürce okulumu okuyabiliyorsam bunu Sayın Cumhurbaşkanımıza ve o gece şehit düşen abilerime ve ablalarıma borçluyum. Onları rahmetle anıyoruz. 

                                                                                      Sara DEMİRCİ 

Haberin etiketleri:

Rana Demirci, 15 Temmuz, Fetö


Haber okunma sayısı: 1607

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ibretlik-hikaye

İbretlik Hikaye

14 Mayıs 2020 Perşembe 23:04
sahradan-gonlumuze-hicret

SAHRA'DAN GÖNLÜMÜZE HİCRET

15 Nisan 2017 Cumartesi 13:01
sehadete-susamis-bir-yasam-

Şehadete Susamış Bir Yaşam

11 Nisan 2017 Salı 10:44
islami-cemaat-nedir-

İslami Cemaat Nedir

09 Eylül 2016 Cuma 23:51
kemanci-sanat-akademisi

Kemancı Sanat Akademisi!

15 Mayıs 2016 Pazar 11:07

ÖNE ÇIKAN HABERLER

İstanbul'da Deprem

İstanbul ve çevre illerde hissedilen saat 16:38 sularında bir deprem meydana geldi. Depremin şiddetinin 4.2 olduğu

BUGÜN SEÇİM OLSA OYUNUZU HANGİ PARTİYE VERİRSİNİZ

Ulusalhaberler.org sitesi olarak düzenlediğimiz ankete link'e tıklayarak katılabilirsiniz.

Mısır'da Ayaklanma Başladı

Mısır'da Darbeyle Cumhurbaşkanı olan Sisi'ye karşı halk ayaklanması başladı.

Sahte Hoca PKK'lı Çıktı

İstanbul'da kadınları, eşleri ile aralarını düzeltme bahanesi ile dolandırıp taciz eden kendisini 'cinci hoca'

Bülent Arınç'ın sözlerinden ve düşüncelerinden Rahatsız Olduk

Hiç Kimsenin rahatsızlık duymadığı ezan ve sela dan rahatsızlık duyup bunu açıkça dile getirmesi bizi

İbretlik Hikaye

EVLADINIZA NE ARABA BIRAKIN NE EV İBRET ALINACAK BİR HİKAYE

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı